TOLGA KADIOGLU

PROPERTY & CONSULTANCY

+90 (533) 681 8367

Londra’da ev alan Türk sayısı her yıl katlanıyor

Son 5 yılda 85 bin Türk Londra’dan ev alırken, en çok tercih edilen bölge Chelsea oldu. Genellikle 1 milyon poundluk 2+1 evleri tercih eden Türkler, kesenin ağzını 90 milyon pounda kadar açtı

Son yıllarda Türkler’in Londra’ya ilgisi ciddi şekilde arttı. Allytta Emlak Danışmanlığı CEO’su Neşe Jenkins, pek çok Türk yatırımcının geçici fiyat düşüşünü fırsat olarak değerlendirdiğini ve alıma geçtiğini, son 2 yılda emlak almak için kendilerine ulaşan Türk yatırımcı sayısında yüzde 297 artış yaşandığını bildirdi. Jenkins, “Son 5 yılda 85 bin Türk’ün Londra’dan ev aldığını düşünüyoruz. Ayrıca resmi verilere göre, son 5 yılda 17 bin Türk İngiltere’ye göç etti” dedi.

Chelsea sevdası

Londra’da 375 bin ila 400 bin pound aralığından başlayarak konut alınabildiğini ancak bu rakamlarla sadece 1+1 dairenin alınabileceğini belirten Jenkins, Türkler’in genellikle Londra’ya gidip geldikçe kalmak için 2+1 apartman dairesi almayı tercih ettiğini, ayrıca yatırım ve çocuğunu okutmak için de Londra’da konut aldığını bildirdi.

Jenkins, “Türklerin Londra’da ev almak için ayırdığı tutar ortalama 1 milyon sterlin. Bunun daha düşüğünü de daha yükseğini de gördük. Ama ortalama rakam 1 milyon pound diyebiliriz” şeklinde konuştu. Jenkins, Türkler’in her zaman Londra’ya ilgisinin fazla olduğunu ifade ederek, Türk yatırımcıların Londra’da en çok Chelsea bölgesini tercih ettiğini söyledi.

90 milyon pounda ev alan Türk var

Londra’da yeni konutların kolay kolay yapılamadığını aktaran Jenkins, uygun fiyatlı konut bulmanın zor olduğunu, İngilizler’in bile Londra’dan ev alamadığını, küresel yatırımcıların ve zenginlerin bölgeyi tercih ettiğini söyledi. Jenkins, bugüne kadar Türkler’in Londra’dan aldığı en yüksek meblağlı gayrimenkule ilişkin de, “Daha önce bir Azerbaycan Türk’ünün 140 milyon pounda ev aldığını biliyordum. Kısa süre önce de bir Türk, Londra’da The Knightsbridge Apartments’de 90 milyon pounda ev aldı. Knightsbridge’de harika bir lokasyonda” ifadelerini kullandı.

2019’da fiyatlar artar avantajlı dönemdeyiz

Londra emlak pazarının son 20 yılda çok hızlı büyüdüğünü, Ocak 1998’de 98 bin pound olan averaj fiyatların neredeyse yüzde 500’lük artışla Ocak 2018’de 485 bin pounda yükseldiğini belirten Jenkins, aynı dönemde İngiltere genelindeki averaj emlak fiyatlarının 227 bin pounda yükseldiğini, bu rakamların Londra’nın cazibesini ortaya koyduğunu söyledi. Brexit sonrası Londra’da konut fiyatlarının gerilemeye başladığını ifade eden Jenkins, “İngiltere Tapu Sicil Dairesi verilerine göre, Londra’da emlak fiyatları Mayıs’ta Mart 2017’ye göre yüzde 0.7 geriledi. Bu düşüş, İngiltere’de 2009’da yaşanan finansal kriz doneminden bu yana en büyük düşüş olarak kayıtlara geçti” şeklinde konuştu. Brexit sonrası için herkesin çok büyük beklentisi olduğunu belirten Jenkins, “Mart 2019’da bu süreç bitecek. 2020 ve sonrası için fiyat artışı bekleniyor. Londra’da emlak yatırımı yapmak isteyenler için gerçekten çok avantajlı bir dönem içerisindeyiz. Önümüzdeki 5 yıl boyunca ciddi artış bekleniyor” dedi. Jenkins, Londra’ya tüm ülkelerin ilgi gösterdiğini ancak en büyük ilginin Dubai, Singapur, Rusya ve Körfez ülkelerinden geldiğini bildirdi.

londra-da-ev-alan-turk-sayisi-her-yil-katlaniyor-3638078.Jpeg